Specialist în modelare de date și BI

deschis

  • English
  • IT
  • Bucharest, Timisoara

Descrierea postului:

Ca parte a echipei noastre de dezvoltare, veți conduce digitalizarea în domeniile planificării, previziunilor și controlului intern. Veți colabora cu controlorii corporativi ai DT din întreaga noastră amprentă europeană și veți modela fluxurile lor de lucru de planificare existente în software-ul nostru de prognoză de ultimă generație bazat pe cloud – Jedox. Rolul dvs. este de a fi o punte de legătură între implementarea tehnică a platformei și cerințele de afaceri ale clienților noștri.

Pentru acest post nu sunt necesare cunoștințe prealabile despre Jedox, deoarece o instruire adecvată va fi oferită în cadrul companiei.

Jedox este o soluție software EPM (Enterprise Performance Management) bazată pe tehnologia multidimensională OLAP (Online Analytical Processing) care ne permite să simplificăm și să digitalizăm procesele de planificare existente. Aceasta permite o mai mare automatizare a proiecțiilor și previziunilor, planificarea bazată pe factori de decizie, previziuni AI și o mai bună colaborare a părților interesate pe baza monitorizării fluxurilor de lucru și a utilizării în comun a unei platforme integrate.

Principalele dvs. responsabilități:

  • Analiza și implementarea cerințelor de afaceri – dezvoltarea de modele de planificare operațională în Jedox pe baza unei cooperări agile cu controlorii de afaceri.
  • Vei fi un partener și un consilier pentru proprietarii de afaceri, colaborând pentru a oferi cea mai bună implementare tehnică în Jedox și ajutându-i să își digitalizeze procesele de planificare la nivel de țară (Germania, Republica Cehă, Slovacia).
  • – Modelarea afacerii – crearea de dimensiuni, cuburi de date și reguli KPI – structurarea datelor.
  • – Proiectare front-end – crearea de rapoarte în Jedox pentru a facilita analiza și colectarea datelor.
  • – Contribuirea și definirea standardelor la nivelul întregii platforme care să fie utilizate de toți clienții (modelare coerentă a datelor și vizualizare a rapoartelor).
  • – Schimb continuu de cunoștințe cu membrii echipei relevante pentru a evita lacunele de cunoștințe.

Profilul de competență:

  • – Diplomă de licență/master în informatică, informatică de afaceri, matematică sau o diplomă înrudită.
  • – 2+ ani de experiență relevantă ca Solution Designer/Business Analyst/BI developer sau un rol similar
  • – Cel puțin 1 an de experiență de lucru cu software de raportare și planificare.
  • – Mentalitate analitică puternică și orientată spre soluții, capacitatea de a înțelege imaginea de ansamblu și de a transpune cerințele de afaceri în soluții tehnice eficiente.
  • – Competență în lucrul cu baze de date relaționale sau multidimensionale.
  • – Competență în structurarea volumelor mari de date și în extragerea informațiilor relevante (ETL).
  • – Experiență în proiectarea de tablouri de bord/rapoarte în unul dintre sistemele BI (SAP Analytics Cloud, Tableau, Qlik Sense, Power BI, Microstrategy, IBM Cognos Analytics).
  •  De dorit: experiență în SAP BW sau în alte sisteme multidimensionale (Oracle, IBM, Jedox).
  • – Cunoașterea proceselor de planificare financiară la nivelul întregii companii ar fi un plus.
  • – Limba: Engleză fluentă, scrisă și vorbită. Limba germană ar fi un plus.

Abilități interpersonale:

  • – Abilități excelente de lucru în echipă și de comunicare, grad ridicat de orientare către client și servicii, abilități organizatorice, precum și inițiativă și competență decizională.
  • – Simț ridicat al responsabilității, flexibilitate și angajament, chiar și în condiții de mare presiune a timpului.
  • – Sprijină colegii, încurajează cooperarea activă, personalitate extrovertită care demonstrează independență și creativitate în rezolvarea problemelor complexe
  • – Un nivel ridicat de competență socială și interculturală vă ajută să acționați cu încredere în situații critice
  • – O abordare riguroasă și metodică a muncii

 Beneficii:

  • – Pachet financiar motivant
  • – Tichete de masă
  • – Asigurare medicală
  • – Oportunități de creștere și dezvoltare într-un mediu de start-up
  • – Mediu de lucru dinamic și multicultural
  • – Oportunități excelente de formare profesională

DTSE-RO se angajează să respecte principiul egalității de șanse la angajare pentru toți angajații și să ofere angajaților un mediu de lucru lipsit de discriminare și hărțuire. Toate deciziile de angajare la DTSE-RO se bazează pe nevoile de afaceri, cerințele postului și calificările individuale, fără a ține cont de rasă, culoare, religie sau convingeri, origine națională, socială sau etnică, sex, vârstă, handicap fizic, mental sau senzorial, orientare sexuală și identitate de gen.

DTSE-RO nu va tolera discriminarea sau hărțuirea pe baza oricăreia dintre aceste caracteristici.

Aplicând pentru acest loc de muncă, acceptați declarația de confidențialitate a DT:

Pentru a procesa candidatura dvs. online, colectăm, procesăm și utilizăm datele dvs. personale. Vom trata datele dvs. în mod strict confidențial, în conformitate cu prevederile legale.

Prin trimiterea candidaturii dumneavoastră, sunteți de acord ca datele dumneavoastră să fie prelucrate electronic, inclusiv de către terți. Datele sunt transmise doar furnizorilor de servicii de resurse umane care au fost atent selectați de Deutsche Telekom AG.

Pentru informații detaliate, citiți protecția locală a datelor atunci când aplicați pentru un post de muncă în cadrul Deutsche Telekom Group.

Get things done

Trimite-ne CV-ul tău și haide să ne cunoaștem mai bine!

Ai aplicat cu succes la DTSE România.
Mulțumim!
Unable to send your application, please try again later.

    #WeMakeItHappen for you

    Lucrează în ritmul tău și în domeniul care te pasionează. De restul ne ocupăm noi.

    Fii parte din universul nostru Magenta

    Trimite-ne CV-ul tău și rămâi conectat la oportunitățile noastre de carieră.

    Imaginează-ți că locul tău este aici

    Alege un oraș și vizitează-ne birourile printr-un tur virtual!

    Imagine yourself working here