Specialist financiar și de raportare

inactiv

  • English
  • Reporting
  • Bucharest

Responsabilități

În calitate de membru al departamentului Information & Platform Management și parte a echipei Consolidation Services din cadrul Deutsche Telekom Services Europe, sunteți responsabil pentru gestionarea și menținerea modelului de date financiare al Grupului pentru a asigura situațiile financiare consolidate lunare ale Deutsche Telekom. În acest rol important, sunteți persoana de contact pentru serviciul Record-to-Report (RTR) și ne vom confrunta cu următoarele sarcini și provocări principale interesante:

  • Persoana de contact pentru orice întrebări legate de modelul de date financiare al grupului (IFRS / GAAP locale HGB și Prognoză / Planificare)
  • Coordonarea solicitărilor între conținut și întrebările tehnice din cadrul departamentelor RTR (Consolidare, Flux de numerar, Raportare internă / externă, Contacte de companie)
  • Întreținerea și dezvoltarea fișierelor principale ale modelului de date financiare pentru grupul de conținut (Microsoft Excel) pentru dimensiunile modelului de date financiare (grup de conturi etc.).
  • Managementul schimbărilor pentru subiecte conexe care acoperă modelul de date financiare al grupului.
  • Asigurarea calității prin validarea tehnică și vizuală a cerințelor de afaceri cerute prin Microsoft Excel și a anumitor pași de validare în cadrul fișierelor master în timpul procesului de întreținere.
  • Distribuirea fișierelor de date principale la instrumentul de gestionare a datelor master conectat la EDM (SAP MDM / PI) în funcție de orar.
  • Monitorizarea întregului proces de solicitare și participarea la întâlniri regulate pentru a discuta livrarea datelor în timp și calitate conform calendarului financiar al Grupului Deutsche Telekom
  • Comunicarea și documentarea modificărilor în cadrul Comunității de Finanțe a Deutsche Telekom, de asemenea prin intermediul Intranetului YouAndMe (YAM)
  • Asistență / Participare la proiecte la nivel de grup privind modelul de date financiare al grupului.

Beneficii

  • Oportunități de a creștere si dezvoltare într-un mediu de start-up
  • Mediu de lucru dinamic și multicultural
  • Pachet financiar motivant
  • Tichete de masă
  • Asigurare medicală

Candidatul ideal

  • Diplomă universitară cu studii în administrarea afacerilor, informatică de afaceri și / sau experiență echivalentă
  • Căutăm un candidat cu atitudine proactivă, corectă și independentă.
  • Modificarea datelor și proceselor principale existente pentru datele de bază necesită o abordare tehnică, metodică și sistematică
  • Apreciem o gândire comună și capacitatea de a gestiona coerențe complexe.
  • Cerințe specifice privind locul de muncă:
  • Experiență tehnică, în special cu structuri complexe de date (SAP și non-SAP).
  • Pasiune pentru IT cu o afinitate profundă la procesele tehnice, bazele de date și gândirea analitică.
  • Cunoașterea administrării afacerii, în special a finanțelor (bilanț, situația veniturilor și a fluxurilor de numerar etc.) și a standardelor internaționale de contabilitate (IFRS)
  • Gândirea structurată, folosită pentru respectarea termenelor limită și conștientizarea foarte bună a calității.
  • Cunoștințe Excel excelente.
  • Cunoștințe în process & change management.
  • Foarte motivat și angajat pentru a-și asumă responsabilitatea.
  • Limbi străine: limba engleză vorbită și scrisă fluent, cunoașterea limbii germane reprezintă un avantaj

Alte calificări și experiențe care vor reprezenta un avantaj

  • Experiență în întreținerea datelor de bază; în mod ideal cu ajutorul instrumentelor SAP de gestionare a datelor.
  • Team-Player cu o excelentă orientare spre client și servicii, abilități foarte bune de comunicare, entuziasm și putere persuasivă.
  • Experiență cu HGB
  • Flexibilitatea de a călători la nivel național și internațional

DTSE-RO se angajează să respecte principiul egalității de șanse la angajare pentru toți angajații și să ofere angajaților un mediu de lucru lipsit de discriminare și hărțuire. Toate deciziile de angajare la DTSE-RO se bazează pe nevoile de afaceri, cerințele postului și calificările individuale, fără a ține cont de rasă, culoare, religie sau convingeri, origine națională, socială sau etnică, sex, vârstă, handicap fizic, mental sau senzorial, orientare sexuală și identitate de gen.

DTSE-RO nu va tolera discriminarea sau hărțuirea pe baza oricăreia dintre aceste caracteristici.

Aplicând pentru acest loc de muncă, acceptați declarația de confidențialitate a DT:

Pentru a procesa candidatura dvs. online, colectăm, procesăm și utilizăm datele dvs. personale. Vom trata datele dvs. în mod strict confidențial, în conformitate cu prevederile legale.

Prin trimiterea candidaturii dumneavoastră, sunteți de acord ca datele dumneavoastră să fie prelucrate electronic, inclusiv de către terți. Datele sunt transmise doar furnizorilor de servicii de resurse umane care au fost atent selectați de Deutsche Telekom AG.

Pentru informații detaliate, citiți protecția locală a datelor atunci când aplicați pentru un post de muncă în cadrul Deutsche Telekom Group.

Get things done

Trimite-ne CV-ul tău și haide să ne cunoaștem mai bine!

Ai aplicat cu succes la DTSE România.
Mulțumim!
Unable to send your application, please try again later.

    #WeMakeItHappen for you

    Lucrează în ritmul tău și în domeniul care te pasionează. De restul ne ocupăm noi.

    Fii parte din universul nostru Magenta

    Trimite-ne CV-ul tău și rămâi conectat la oportunitățile noastre de carieră.

    Imaginează-ți că locul tău este aici

    Alege un oraș și vizitează-ne birourile printr-un tur virtual!

    Imagine yourself working here