Senior Data Scientist with Time Series Forecasting

inactiv

  • English
  • IT
  • Bucharest, Timisoara

Suntem o echipă mică într-o companie mare, care adoptă în principal metodologia agile. Furnizăm soluții Data Science pentru clienții interni din cadrul Deutsche Telekom, iar competențele și soluțiile noastre sunt în permanență la mare căutare. Prin urmare, dorim să mărim dimensiunea echipei noastre cu oameni tehnici suplimentari care știu cum să proceseze și să analizeze date, astfel încât să putem servi și satisface nevoile unui număr și mai mare de clienți.

Căutăm pe cineva care poate lucra independent, poate crea rapid soluții de lucru, poate veni cu idei noi în mod creativ, dar știe și cum să folosească și unde să caute soluțiile existente. Membrii proiectului nostru sunt, de asemenea, situați în Germania, Slovacia sau România, astfel încât videoconferințele sunt standardul zilnic.

Responsabilități cheie

  • Vei aplica abordări de învățare automată, cum ar fi analiza și vizualizarea datelor în Python, pentru a oferi informații de afaceri pentru clienții interni ai grupului Deutsche Telekom
  • Veți pregăti pipeline-uri de instruire și evaluare și veți aplica abordări de ultimă generație în materie de Machine Learning pentru a îmbunătăți procesele din Finanțe (Controlling, Trezorerie, Contabilitate), Achiziții, Resurse Umane și altele
  • Creăm soluții de afaceri bazate pe date pentru clienții noștri. Tu vei fi cel care le va crea și, eventual, le va implementa în producție, îi vei învăța pe clienții tăi cum să le folosească și le vei oferi asistență/întreținere
  • Vei fi responsabil pentru partea tehnică în cadrul proiectelor tale, proiectând și implementând prototipuri de aplicații inovatoare în Python – proiectele noastre obișnuite sunt în domeniile serii de timp, NLP, clasificare, vizualizare.
  • Vei coopera cu partea de business, inclusiv prin contribuția ta activă la atelierele, întâlnirile și convorbirile cu clienții, astfel că abilitatea de a explica punctele tehnice colegilor de business este o parte crucială a acestui post, la fel ca și o mentalitate de consultant
  • Vei participa la sesiuni de brainstorming în echipă, la revizuiri de cod și la sesiuni de programare în perechi
  • În funcție de cazul de utilizare, veți avea ocazia să lucrați cu o varietate de instrumente și tehnologii, cum ar fi SAP, Scikit-learn, Keras, Spacy, Docker, Kubernetes, Flask sau Tesseract, precum și cu instrumente de creare a tablourilor de bord BI, cum ar fi MicroStrategy, Qlik, Tableau, … cunoașterea acestora este utilă
  • Vei avea șansa de a identifica posibile cazuri de utilizare pentru automatizare și știința datelor, ideile inovatoare sunt binevenite

Profilul de competență

  • Limba: Engleză fluentă scrisă și vorbită, cunoștințele de limba germană constituie un avantaj
  • Studii în domeniul IT ar fi un avantaj
  • Peste 4 ani de experiență de lucru în proiecte de Data Science, de preferință în domeniul previziunilor Time Series
  • Te pricepi la codare și la dezvoltarea de modele în Python
  • Lucrăm cu Jupyter Notebook, SAP și SAP HANA studio, experiența cu aceste instrumente este mai mult decât binevenită, dar nu este necesară
  • Cunoașteți și sunteți dispus să aplicați metodologia Agile (Scrum, XP, Kanban etc.)
  • Domeniul IT sună bine pentru tine, dar și managementul proceselor de afaceri pare a fi ceva interesant (Control financiar, achiziții, resurse umane)
  • Nu vă este teamă să puneți întrebări atunci când ceva nu este clar sau să atrageți atenția atunci când ceva vi se pare ineficient.
  • Sunteți un gânditor analitic, aveți o afinitate pentru structură, înțelegeți lucrurile rapid și lucrați sistematic
  • Poți dezvolta rapid soluții funcționale și reușești să faci lucrurile să fie făcute

Competențe interpersonale

  • Proactivitatea față de serviciul clienți este esențială;
  • Flexibilitate și receptivitate la schimbarea tiparelor de lucru și a cerințelor;
  • o abordare riguroasă și metodică a muncii;
  • Abilități foarte dezvoltate de comunicare interpersonală;
  • Împărtășirea cunoștințelor – contribuitor activ.

DTSE-RO se angajează să respecte principiul egalității de șanse la angajare pentru toți angajații și să ofere angajaților un mediu de lucru lipsit de discriminare și hărțuire. Toate deciziile de angajare la DTSE-RO se bazează pe nevoile de afaceri, cerințele postului și calificările individuale, fără a ține cont de rasă, culoare, religie sau convingeri, origine națională, socială sau etnică, sex, vârstă, handicap fizic, mental sau senzorial, orientare sexuală și identitate de gen.

DTSE-RO nu va tolera discriminarea sau hărțuirea pe baza oricăreia dintre aceste caracteristici.

Aplicând pentru acest loc de muncă, acceptați declarația de confidențialitate a DT:

Pentru a procesa candidatura dvs. online, colectăm, procesăm și utilizăm datele dvs. personale. Vom trata datele dvs. în mod strict confidențial, în conformitate cu prevederile legale.

Prin trimiterea candidaturii dumneavoastră, sunteți de acord ca datele dumneavoastră să fie prelucrate electronic, inclusiv de către terți. Datele sunt transmise doar furnizorilor de servicii de resurse umane care au fost atent selectați de Deutsche Telekom AG.

Pentru informații detaliate, citiți protecția locală a datelor atunci când aplicați pentru un post de muncă în cadrul Deutsche Telekom Group.

Get things done

Trimite-ne CV-ul tău și haide să ne cunoaștem mai bine!

Ai aplicat cu succes la DTSE România.
Mulțumim!
Unable to send your application, please try again later.

    #WeMakeItHappen for you

    Lucrează în ritmul tău și în domeniul care te pasionează. De restul ne ocupăm noi.

    Fii parte din universul nostru Magenta

    Trimite-ne CV-ul tău și rămâi conectat la oportunitățile noastre de carieră.

    Imaginează-ți că locul tău este aici

    Alege un oraș și vizitează-ne birourile printr-un tur virtual!

    Imagine yourself working here