ESG Data Engineer

inactiv

  • English
  • IT
  • Bucharest, Timisoara

Descrierea postului, responsabilități și atribuții:

  • În calitate de inginer de date ESG, vei dezvolta soluții tehnice avansate pentru extinderea și automatizarea modelului de date ESG.
  • Optimizare și extindere continuă a modelului de date ESG
  • Dezvoltarea și automatizarea procesului de colectare a datelor pentru raportarea ESG
  • Proiectarea viitoarelor automatizări ale serviciilor, proceselor și modelelor de operare pentru diferite proiecte legate de ESG (de exemplu, interfețe IT între diferite sisteme)
  • Îndrumare cu privire la proiectarea proceselor automatizate în zona de activitate
  • Transformarea cerințelor de afaceri în specificații tehnice și alinierea cu partenerii interni și externi (de exemplu, echipa de raportare și IT)
  • Îndrumarea partenerilor interni sau externi pentru dezvoltarea sistemului și lucrarea îndeaproape cu alte echipe într-un mediu internațional
  • Sprijinirea optimizării și armonizării arhitecturii și a infrastructurii IT
  • Coordonarea și susținerea proiectelor IT complexe

Cerințe:

  • Studii: studii universitare (licență sau master) în informatică, informatică de afaceri sau studii similare
  • Experiență: 2+ ani de experiență relevantă (inginer DevOps, inginer de date,…)
  • Cunoștințe de limbă: engleză (fluent) și germană (avantaj)
  • Cunoștințe foarte bune de SAP BW HANA, tehnologia SAP BW/4HANA
  • Cunoașterea aprofundată a metodelor de modelare și de pregătire a datelor SAP BW/4HANA (inclusiv instrumentele de dezvoltare SAP HANA studio, Eclipse etc.).
  • Cunoaștere foarte bună a metodelor generale de proiectare și implementare în mediul SAP BI
  • Cunoștințe de programare în ABAP/ABAP OOO și/sau HANA SQL de dorit
  • Cunoștințe în SAP Business Transformation Platform sunt benefice (inclusiv metode UIx)

Alte cerinte însușite ar fi benefice:

  • Experiență în managementul proiectelor
  • Experiență cu instrumente de analiză BI/Data (de exemplu, Analysis for Office, SQL)
  • Experiență cu instrumente de vizualizare a datelor (de exemplu, PowerPoint, ThinkCell, PowerBI, MicroStrategy, SAP Analytical Cloud etc.)
  • Abilități de analiză a datelor (interpretarea și clasificarea datelor; modelarea datelor)

Alte aptitudini:

  • Cunoștințe și experiență în mediu de lucru agil
  • Cunoștințe în manipularea cifrelor și a conceptelor economice relevante, financiare și ESG
  • Interesat de problemele climatice, cum ar fi consumul de energie electrică, emisiile etc.
  • Abordare de lucru structurată și independentă, abilități analitice
  • Adaptabilitate și flexibilitate
  • Simț puternic de responsabilitate
  • Atitudine ridicată față de calitate
  • Orientare către client și abilitatea de a lucra în echipă

DTSE-RO se angajează să respecte principiul egalității de șanse la angajare pentru toți angajații și să ofere angajaților un mediu de lucru lipsit de discriminare și hărțuire. Toate deciziile de angajare la DTSE-RO se bazează pe nevoile de afaceri, cerințele postului și calificările individuale, fără a ține cont de rasă, culoare, religie sau convingeri, origine națională, socială sau etnică, sex, vârstă, handicap fizic, mental sau senzorial, orientare sexuală și identitate de gen.

DTSE-RO nu va tolera discriminarea sau hărțuirea pe baza oricăreia dintre aceste caracteristici.

Aplicând pentru acest loc de muncă, acceptați declarația de confidențialitate a DT:

Pentru a procesa candidatura dvs. online, colectăm, procesăm și utilizăm datele dvs. personale. Vom trata datele dvs. în mod strict confidențial, în conformitate cu prevederile legale.

Prin trimiterea candidaturii dumneavoastră, sunteți de acord ca datele dumneavoastră să fie prelucrate electronic, inclusiv de către terți. Datele sunt transmise doar furnizorilor de servicii de resurse umane care au fost atent selectați de Deutsche Telekom AG.

Pentru informații detaliate, citiți protecția locală a datelor atunci când aplicați pentru un post de muncă în cadrul Deutsche Telekom Group.

Get things done

Trimite-ne CV-ul tău și haide să ne cunoaștem mai bine!

Ai aplicat cu succes la DTSE România.
Mulțumim!
Unable to send your application, please try again later.

    #WeMakeItHappen for you

    Lucrează în ritmul tău și în domeniul care te pasionează. De restul ne ocupăm noi.

    Fii parte din universul nostru Magenta

    Trimite-ne CV-ul tău și rămâi conectat la oportunitățile noastre de carieră.

    Imaginează-ți că locul tău este aici

    Alege un oraș și vizitează-ne birourile printr-un tur virtual!

    Imagine yourself working here